تاریخچه مبل چسترفیلد

مبل چسترفیلد

مبل های چسترفیلد واقعاً مبلمان نمادینی هستند. این سبک متمایز با بالاترین کیفیت چرم لوکس، دکمه‌های عمیق، کمر و بازوهای بلند، در مکان‌های مختلف در سراسر جهان، از لابی هتل گرفته تا دفاتر و اتاق‌های انتظار، محبوب است. در حالت کلی این سبک با داشتن طراحی خاص خود، امکان استفاده در انواع دکوراسیون‌های داخلی را دارد. اما چگونه این قطعات زیبا از مبلمان تکامل یافته اند تا به یکی از مبلمان مورد علاقه در بین مردم جهان تبدیل شوند؟ از زمان آغاز به کار آن در دهه 1800، تا طراحی مدرن، این همه چیزهایی است که باید در مورد تاریخچه مبل های چسترفیلد بدانید. از این رو در این مقاله قصد داریم تا با مبل چسترفیلد و تاریخچه‌ی استفاده از آن آشنا شده و موارد استفاده آن را بیشتر بشناسیم.

مدت زمان تقریبی مطالعه‌ی این مقاله 8 دقیقه می‌باشد.

تاریخچه مبل چسترفیلد

تاریخچه مبل چسترفیلد

مبل چسترفیلد چیست؟

مبل های چسترفیلد یکی از معروف ترین طرح های مبل در جهان است. این قطعات زیبا از مبلمان که با بازوهای چرخان (منظور شکل هلالی بازوهای مبل)، پشت پایین، روکش‌های عمیق دکمه‌ای و روکش‌های چرم تیره سنتی مشخص می‌شوند. که به سادگی از کلاس و سبکی برخوردارند. طرح‌های مدرن‌تر ممکن است شامل روکش‌های مخملی یا پارچه‌ای مجلل باشند. که به افراد این امکان را می‌دهد تا یک کاناپه واقعاً سفارشی با مشخصات دقیق خود طراحی کنند.

مبل چسترفیلد چیست؟

مبل چسترفیلد چیست؟

مبل چسترفیلد چه زمانی اختراع شد؟

شاید تعجب کنید که بدانید مبل چسترفیلد در اواسط دهه 1700 اختراع شد، زمانی که لرد فیلیپ استانهوپ، چهارمین ارل چسترفیلد، مبلمانی را برای مهمانانش سفارش داد تا روی آن بنشینند. به طور دقیق‌تر، او به یک مبلمان چشمگیر با صندلی کم و پشتی بلند نیاز داشت تا به آقایانش اجازه دهد راحت بنشینند. اما کت و شلوارهایشان را چروک نکند. استانهوپ از یک صنعتگر محلی برای طراحی یک مبلمان مناسب استفاده کرد، بنابراین اولین مبل چسترفیلد ساخته شد. به‌عنوان یک چهره معتبر در جامعه و مشهور به‌عنوان یک ترندست که مردم به دنبال جدیدترین مد و سبک‌ها بودند، جای تعجب نیست که استانهوپ مبلمانی را سفارش داد که به نماد واقعی زمان خود تبدیل شود.

مبل چسترفیلد

مبل ال چستر (کاناپه ال چستر) | برای مشاهده محصول روی عکس کلیک کنید.

اما چگونه این سبک مبل وارد خانه های طبقه مرفه جامعه شد؟

گمان می‌رود که پسرخوانده لرد استانهوپ در بستر مرگ به ملاقات او رفت، زمانی که استانهوپ از ساقی خود خواست که «یک صندلی به آقای دیرولز بدهد» تا جایی برای نشستن داشته باشد. با این حال، پیشخدمت این را اشتباه تعبیر کرد و فکر کرد که از او خواسته شده است که صندلی چسترفیلد لرد استانهوپ را بر زیر آقای دیرولز بگذارد و ترتیبی داد که آن را به خانه او منتقل کنند. بلافاصله پس از آن، دیگر اعضای طبقه ی بالانشین جامعه شروع به سفارش مبل و صندلی Chesterfield خود کردند و خرید و بودن این نوع مبل برای آنها به سرعت به نماد طبقه و ثروت تبدیل شد.

نمونه‌ای از استفاده مبل چستر در دکوراسیون داخلی

نمونه‌ای از استفاده مبل چستر در دکوراسیون داخلی

مبل های چسترفیلد در دوران ویکتوریا

قبل از قرن نوزدهم، طراحی های مبل زیاد بر روی راحتی مبلمان تمرکز نداشت. اما در قرن جدید زمانی که ویکتوریایی‌ها روی راحتی صندلی‌هایشان تمرکز کردند، این امر تغییر کرد. مبل‌های چسترفیلد اصلی پر از موی اسب بودند، دکمه‌های چرمی محکمی داشتند و از سیستم تعلیق استفاده نمی‌کردند، که احتمالاً هر شخصی برای نشستن روی آن‌ها احساس ناراحتی می‌کرد. تصور می‌شود که لرد استانهوپ آنها را به این شکل طراحی کرده است تا مهمانان را از پذیرایی بیش از حد خود منصرف کند.

این را هم بخوانید: ۵ تا از پرطرفدار ترین انواع پارچه مبل چستر سال ۱۴۰۲!

با این حال، در دوران ویکتوریا بود که برخی از ویژگی های مجلل به طراحی چسترفیلد اضافه شد. در حدود سال 1828، تعلیق فنر پیچ دار و دکمه های عمیق تنظیم شد تا راحتی را بهبود بخشد. محبوبیت مبل‌های چسترفیلد در میان ثروتمندان ادامه یافت. به طوری که مردم ترجیح دادند چسترفیلد خود را با پارچه‌های مجلل و همچنین چرم سنتی روکش کنند. در ادامه، استفاده از این مبل در کلوب‌های لندن در بین افراد ثروتمند و سرشناس، بیشتر شد. و به همین دلیل، چسترفیلد به یکی از نمادهای ثروت در این کشور تبدیل شد.

عشق زیگموند فروید به مبل های چسترفیلد

شاید یکی از شناخته شده ترین کاربردهای تاریخی چسترفیلد توسط زیگموند فروید، بنیانگذار روانکاوی باشد. فروید نظریه ای داشت مبنی بر اینکه بیماران وقتی راحت هستند (منظور مبلی که روی آن نشسته اند)، آزادانه تر و صادقانه تر صحبت می کنند. بنابراین یک مبل چسترفیلد را در کلینیک خود انتخاب کرد تا به بیمارانش اجازه دهد دراز بکشند، استراحت کنند و در مورد آنچه که آنها را آزار می دهد صحبت کنند. در واقع، از آنجایی که این یک عنصر حیاتی در روند درمان فروید بود، او هرگز بدون چسترفیلد سفر نکرد و همیشه در کلینیک‌های خود در سراسر جهان یکی را در اختیار داشت. به همین دلیل است که چسترفیلد نمادین مترادف با عمل روانکاوی شد.

مبل چسترفیلد

مبل ال چستر (کاناپه ال چستر) | برای مشاهده محصول روی عکس کلیک کنید.

این سبک مبل در سراسر جهان محبوبیت پیدا می کنند

به همان سرعتی که مبل‌های چسترفیلد در سراسر انگلستان محبوبیت پیدا کردند. به لطف بریتانیا که در اواخر قرن شانزدهم و اوایل قرن هجدهم ادعای قلمروهای بیشتری کرد، به زودی در سراسر جهان شهرت یافت. با گسترش امپراتوری بریتانیا، شهرت چسترفیلدهای نمادین نیز افزایش یافت. زیرا بریتانیایی ها مبلمان مورد علاقه خود را هر کجا که می رفتند با خود می بردند. آنها به زودی به نماد واقعی در کشورهایی مانند کانادا، هند و استرالیا تبدیل شدند. در واقع، آنها در کانادا آنقدر رایج شدند که Chesterfield به کلمه ای تبدیل شد که برای توصیف مبل با هر سبکی استفاده می شود.

محبوبیت مبل چستر در دکوراسیون داخلی

محبوبیت مبل چستر در دکوراسیون داخلی

مبل های مدرن چسترفیلد

به لطف سبک همیشگی، اثاثیه یا لوازم داخلی مجلل و شهرت بی‌نظیر، مبل‌های چسترفیلد هنوز هم تا به امروز بسیار محبوب هستند. چیزی که زمانی یک تکه مبلمان بود که فقط ثروتمندان واقعاً می توانستند از آن لذت ببرند. اکنون یک قطعه جاودانه است که می تواند در خانه های سراسر جهان دوست داشته شود. همانطور که مدها و روندها در طول سال ها تغییر کرده اند، مبل های چسترفیلد نیز تغییر کرده اند.

این را هم بخوانید: تفاوت مبل راحتی با چستر چیست؟ بررسی ۳ تفاوت اصلی!

اگرچه سبک نمادین و ویژگی‌های متمایز تا حد زیادی بدون تغییر باقی می‌مانند، ولی اکنون می‌توان آن‌ها را متناسب با هر سبک دکوراسیونی تطبیق داد. به طور کلی یکی از ویژگی‌های اصلی این مبل در نوع طراحی آن نهفته است. به علت استفاده از پارچه‌ی چرمی، لمسه دوزی و شکل ساده‌ی آن، می‌توان از این مبل در سبک‌های مختلف دکوراسیون داخلی از جمله مدرن و کلاسیک استفاده کرد.

بنابراین، چه به دنبال یک مبل مخملی مجلل چسترفیلد باشید، چه به دنبال مبل تختخواب شو لوکس چسترفیلد باشید تا مهمانانتان از آن شگفت زده شوند و از آن لذت ببرند، مبلمان عالی برای خانه خود را از مجموعه مبلیران پیدا خواهید کرد. برای مشاوره با خط 1459 تماس حاصل فرمایید.

در دنیای دکوراسیون داخلی، آیتم‌ها و عناصر منحصر به فرد زیادی وجود دارند که استفاده از آنها می‌تواند تاثیر زیادی در جلوه‌ی فضای داخلی ایفا کند. مبل چسترفیلد نیز یکی از همین موارد است که با داشتن طراحی منجصر به فرد خود و همچنین تاریخچه‌ی اصیل خودش، جز مواردی بسیار زیبا و البته زینتی محسوب می‌شود. استفاده از پارچه‌های چرمی در کنار لمسه دوزی‌های خاص، از جمله ویژگی‌های ظاهری این مبل هستند که به زیبایی آن اضافه کرده‌اند. در این مقاله سعی کردیم تا با مبل چسترفیلد و ویژگی‌های آن بیشتر آشنا شده. و با دانستن این موضوع، به بهترین شکل از آن در دکوراسیون داخلی استفاده کنیم.

شما به این مقاله چه امتیازی می دهید؟

جهت ثبت امتیاز روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیازات 0 / 5. تعداد امتیاز: 0

هنوز امتیازی برای این مقاله ثبت نشده است.

به اشتراک بگذارید...

دیدگاهتان را بنویسید

2 پاسخ به “تاریخچه مبل چسترفیلد”

  1. نگار محسنی گفت:

    با سلام … مطلب درباره مبل چستر بسیار عالی و مفید بود … تشکر از سایت خوب تون.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

showroom