10نکته برای حرفه‌ای‌ها در خصوص چیدمان منزل!

10نکته برای حرفه‌ای‌ها در خصوص چیدمان منزل!

داشتن خانه‌ای زیبا همراه با چیدمانی دلنشین و درست، خواسته هر فردی است. البته باید گفت که این خواسته دست نیافتنی نیست و می توان به راحتی با رعایت نکاتی ساده و همین طور انتخاب درست و به جا در رابطه با وسایل به آن دست یافت. اینکه بتوانیم از فضای موجود در خانه خود نهایت استفاده را داشته باشیم و آن را به متعادل ترین حالت ممکن طراحی کنیم، مسئله‌ای است که زیبایی وسایل و البته خود خانه را چندین و چند برابر می‌کند. بخش مهمی از داشتن دکوراسیون منزل زیبا و کامل به انتخاب نوع و سبک مبلمان بر می‌گردد و بخش دیگری از آن به نحوه چیدمان وسایل در فضای خانه. در این مقاله قصد داریم تا با بررسی بیشتر در خصوص نکات چیدمان منزل، فضایی مطابق با استاندارد را ایجاد کنیم.

مدت زمان تقریبی مطالعه‌ی این مقاله 9 دقیقه می‌باشد.

مبلمان، عنصری کلیدی در چیدمان منزل

اولین موردی که در رابطه با چیدمان منزل خود باید در نظر بگیرید، انتخاب مبلمان منزل است. طبیعتا هر مبلی با هر طرح و رنگ، سبک و ابعادی نمی‌تواند مناسب هر خانه‌ای باشد. درست است که شرط اول انتخاب مبلمان منزل سلیقه صاحب خانه است، اما طبیعتا مسائل دیگری نیز در این میان تاثیرگذار خواهند بود. برای مثال اگر ابعاد خانه شما کوچک است، بهتر است که از خرید مبلمان منزل بزرگ، همراه با پشتی بلند و همین طور دسته‌های پهن و بزرگ اجتناب کنید. چرا که تمامی این موارد می‌توانند فضای خانه شما را محدودتر و کوچک‌تر نشان دهند.

مبلمان، عنصری کلیدی در چیدمان منزل

مبلمان، عنصری کلیدی در چیدمان منزل

توجه به طراحی و سبک کلی

علاوه بر ابعاد و اندازه مبلمان، طرح و رنگ آن نیز تاثیر بسیاری بر خانه شما خواهد داشت. برای مثال خانه کوچک و شلوغی را در نظر بگیرید که پر از وسایل مختلف، آن هم در ابعاد متفاوت است. انتخاب مبلمانی که روکش و پارچه آنها طرح دار و شلوغ است قطعا اشتباه‌ترین انتخاب ممکن در این شرایط به شمار خواهد رفت. در عوض با انتخاب مبلمانی با پارچه ساده‌تر می‌توان فضای شلوغ خانه را به تعادل رساند.

تاثیر انتخاب رنگ مبل در دکوراسیون داخلی

برای بهترین چیدمان منزل تاثیر طرح و رنگ پارچه مبلمان را کم در نظر نگیرید. بگذارید با یک مثال دیگر موضوع را برایتان روشن کنیم. خانه کوچکی را در نظر بگیرید که نورگیری خوبی ندارد و تقریبا از نور طبیعی خورشید بی‌بهره است. در چنین شرایطی انتخاب مبلمان تیره اشتباه بزرگی است که می تواند خانه را تاریک‌تر و کوچک‌تر جلوه دهد. در عوض خرید مبلمان منزل با رنگ روشن می‌تواند فضا را دلبازتر و روشن‌تر نمایان کرده و آن را به تعادل برساند.

تاثیر انتخاب رنگ مبل در دکوراسیون داخلی

تاثیر انتخاب رنگ مبل در دکوراسیون داخلی

استفاده از مبل راحتی

انواع مبل راحتی معمولا از اولین و البته پرطرفدارترین انتخاب‌ها خواهد بود. این نوع از مبلمان به واسطه تنوع بسیار بالایی که در طرح، نوع، رنگ و همین طور متریال خود دارد، می‌تواند به فراخور ابعاد خانه و همین طور شرایط موجود در فضای آن به علاوه سلیقه صاحب خانه، گستره وسیعی از انتخاب‌ها را پیش روی افراد قرار دهد.

دلایل انتخاب سبک راحتی در چیدمان منزل

 این نوع از مبلمان معمولا به دلیل ویژگی راحتی و خودمانی بودن خود در دکوراسیون نشیمن مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما بسته به نوع و همین طور متریال می‌توان آنها را در فضاهای رسمی‌تری مانند دکوراسیون پذیرایی نیز مورد استفاده قرار داد. شما می‌توانید ساعت‌ها بر روی این نوع از مبلمان بنشینید و از راحتی آنها لذت ببرید. به همین دلیل هم هست که معمولا توصیه می‌شود که حداقل یک ست از مبلمان راحتی را در هر خانه‌ای داشته باشید. همان طور که گفته شد مبل راحتی انواع متفاوتی دارد که از میان معروف‌ترین و پرطرفدارترین آنها می‌توان به مبل ال، مبل چستر و همین طور انواع مبلمان تخت خواب شو اشاره کرد.

دلایل انتخاب سبک راحتی در چیدمان منزل

دلایل انتخاب سبک راحتی در چیدمان منزل

مبل استیل، سبکی خاص در چیدمان منزل

طراحی کلی مبل استیل دارای ویژگی‌هایی منحصر به فرد است که از میان آنها می‌توان به وجود تاج، منبت کاری و همین طور دسته‌هایی متفاوت‌تر از سایر مدل و سبک مبلمان اشاره کرد. البته همان طور که اشاره شد امروزه تنوع این سبک از مبلمان بسیار زیاد است، بنابراین می‌توان با مدل‌هایی نیز رو به رو شد که کمی متفاوت‌تر هم هستند.

این را هم بخوانید: نحوه چیدمان مبلمان کلاسیک در فضای کوچک

انتخابی ایده‌آل برای فضاهای رسمی

نکته‌ای که در رابطه با مبل استیل وجود دارد آن است که این نوع از مبلمان انتخاب خوبی برای دکوراسیون نشیمن خانه شما نخواهند بود. چرا که غالبا برای ساعات زیاد راحت نیستند و شکل رسمی‌شان نیز آنها را برای فضاهایی مانند دکوراسیون پذیرایی، مناسب‌تر و ایده‌آل‌تر می‌کند. ناگفته نماند که غالبا در طراحی مبل استیل از پارچه‌های زیبا، نفیس و معمولا لوکسی استفاده می‌شود که جلوه آن را چندین و چند برابر می‌کند.

انتخابی ایده‌آل برای فضاهای رسمی

انتخابی ایده‌آل برای فضاهای رسمی

بهترین چیدمان منزل و مبلمان 

همان طور که گفته شد انتخاب مبلمان درست و مناسب، بخش مهمی از چیدمان خانه و دکوراسیون منزل را تشکیل می‌دهد، اما بخش مهم و تاثیرگذار دیگر به نحوه چیدمان مبلمان منزل باز می گردد. این موضوع به طور کلی از اصولی مشخص پیروی می کند که رعایت آنها می تواند شمایل خانه شما را منسجم تر و ایده آل تر کند.

توجه به عناصر موجود در دکوراسیون داخلی

یکی از اصلی‌ترین مسائلی که در زمان چیدمان مبلمان منزل خود باید در نظر داشته باشید مشخص کردن جای قرارگیری تلویزیون و سپس چیدمان مبلمان بر مبنای آن است. معمولا در فضاهای مستطیل و یا مربعی شکل، یک سمت از دیوار به تلویزیون اختصاص پیدا می‌کند، حالا این بخش می‌تواند به عنوان مرکزیت برای چیدمان مبلمان و سایر وسایل مورد استفاده قرار بگیرد. نکته مهمی که باید در این زمینه مورد توجه قرار دهید فاصله مناسب و البته متناسب مبلمان با تلویزیون است.

توجه به عناصر موجود در دکوراسیون داخلی

توجه به عناصر موجود در دکوراسیون داخلی

فضایی برای تعامل و شب نشینی در چیدمان منزل

علاوه بر این، بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند که چیدمان مبلمان راحتی منزل خود را به گونه‌ای داشته باشند که اعضای خانواده و دوستان بتوانند با هم گفت و گو کنند. با توجه به این موضوع بهتر است که چیدمان مبلمان شما به گونه‌ای باشد که فقط تلویزیون را محوریت خود قرار ندهد. بلکه تمایلی نیز به سایر مبلمان و صندلی‌ها پیدا کند. البته ناگفته نماند که این نوع از چیدمانی که با فضای قرارگیری تلویزیون مشخص می‌شود، مربوط به دکوراسیون نشیمن است. چرا که در فضای پذیرایی، هدف گفت و گو و تعامل با مهمان‌ها و دوستان است، بنابراین در چنین فضایی، مبلمان باید به سمت یکدیگر گرایش داشته باشند و تنها در محور هم چیدمان شوند.

فضایی برای تعامل و شب نشینی در چیدمان منزل

فضایی برای تعامل و شب نشینی در چیدمان منزل

در نهایت، رعایت فاصله مناسب

حالا مسئله‌ای که پیش می‌آید فاصله مناسب میز، مبل و تلویزیون از یکدیگر است. در این رابطه باید بگوییم که ایجاد فاصله‌ای منطقی میان وسایل موجود در خانه می‌تواند تعادل محیطی خوبی را برقرار کند. معمولا توصیه می‌شود که میز جلومبلی چیزی حدود 70 سانتی متر با مبلمان فاصله داشته باشد. این فاصله علاوه بر ایجاد فضای خوبی برای رفت و آمد، می‌تواند امکان دسترسی ایده‌آل شما به وسایل روی میز را نیز فراهم کند.

در نهایت، رعایت فاصله مناسب

در نهایت، رعایت فاصله مناسب

داشتن چیدمان منزل مطابق با سلیقه و البته مد روز، یکی از مواردی است که اهمیت بالایی در ایجاد کردن ظاهری بهتر در منزل خواهد داشت. از این رو بهتر است که با دانستن نکات مرتبط با آن، فضایی استاندارد را در منزل ایجاد کنیم. در این مقاله از مبلیران نیز سعی کردیم با بررسی بیشتر انواع روش و نکات مرتبط با چیدمان منزل، به ایجاد کردن دکوراسیون زیباتر در خانه کمک کنیم.

شما به این مقاله چه امتیازی می دهید؟

جهت ثبت امتیاز روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیازات 0 / 5. تعداد امتیاز: 0

هنوز امتیازی برای این مقاله ثبت نشده است.

به اشتراک بگذارید...

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

showroom