اکسسوری؛ زیبابخش و تکمیل کننده دکوراسیون داخلی خانه و محیط کار

اکسسوری

اکسسوری ها نقش مهمی در دکوراسیون داخلی دارند. تکمیل کننده دکوراسیون هستند، به این دلیل که زیبایی فضا و چیدمان را چند برابر می کنند.

اکسسوری؛ زیبابخش و تکمیل کننده دکوراسیون داخلی

اکسسوری ها نقش مهمی در دکوراسیون داخلی دارند. تکمیل کننده دکوراسیون هستند، به این دلیل که زیبایی فضا و چیدمان را چند برابر می کنند.

زمانی که صحبت از دکوراسیون داخلی می‌شود نام انواع لوازم خانگی در ذهن شما تداعی می شود. برای هرکدام از آنها نقش و مکان مشخصی را در نظر می‌گیرید.

لوازمی که در خانه وجود دارند به دو بخش کلی تقسیم می شوند:

  • لوازم ضروری و کاربردی: پرده، قالی، میز عسلی، آینه و… را شامل می شود.
  • اکسسوری ها: برای زیباسازی فضا استفاده می شوند و کاربرد چندانی ندارند.

اکسسوری یا لوازم تزیینی نشاط و انرژی می بخشند. هماهنگی فوق العاده ای در دکوراسیون داخلی ایجاد می کنند. همچنین فضای بصری چشم‌نوازی را برای بیننده به وجود می‌آورند. گاهی فضایی وجود دارد که نمی‌توان آن را با هیچ شی کاربردی دیگری پر کرد و متعادل ساخت. لوازام تزیینی این کارایی را دارند.

 گاهی برخی لوازم نقش پررنگی دارند، تا جایی که می توان برای تغییر دکوراسیون از انواع آن ها کمک گرفت.

اکسسوری ها، هنر طبیعت یا هنر دست انسان

اکسسوری لغتی است که به صورت مستقیم از انگلیسی وارد زبان شیرین فارسی شده است. به معنای لوازم فرعی و جانبی معنا شده است. در نگاه اول وجود آن ها ضروری نیست اما به دکوراسیون داخلی جان می بخشند. بنابراین باید وجود آن ها را دست کم نگیرید.

در فرهنگ‌ گذشته از لوازم دست ساز مانند کوزه، قالیچه، تابلو فرش و… برای زیباسازی فضای داخل استفاده می کردند. ما هم می توانیم با پیروی از آداب و رسوم اصیل خودمان یا سبک زندگی مدرن، به فضای اطراف روحیه و نشاط ببخشیم.

اکسسوری

اکسسوری

برخی اکسسوری ها تکمیل کننده رنگ و فضای داخلی هستند. برخی دیگر، لوازم ضروری را با یکدیگر هماهنگ می کنند. پادری، قالیچه، کوسن و… را می توان نام برد بنابراین می توانید فضایی گرم و نو را خلق کنید. حتی می‌توانید از یک طراح داخلی مشاوره بگیرید.

گاهی کمبود ها و عدم توازن در چیدمان با مشاوره برطرف می شود. در نتیجه تعادل را به لحاظ شکل، جنس و رنگ در فضا ایجاد می کنید. حتی گاهی لوازم دیگر در کنار آن ها زیباتر می شوند. به طور مثال استفاده از یک لوستر زیبا به جای لامپ ساده، فضا را زیباتر می کند.

اهمیت و انتخاب هوشمندانه اکسسوری ها

در انتخاب و خرید اکسسوری ها هرگز عجله نکنید. در زمان خرید اکسسوری باید به چند نکته مهم توجه داشته باشید:

سبک دکوراسیون:

در زمان انتخاب باید به سبک کلی دکوراسیون داخلی توجه کنید. دکوراسیون داخلی شما کلاسیک است یا مدرن؟ عدم تناسب می‌تواند یک بی نظمی بصری محسوسی را به نمایش بگذارد. به طور مثال نمی‌توان یک تابلو فرش سنتی را در یک فضای مدرن قرار داد.

کیفیت و زیبایی:

در زمان انتخاب اکسسوری، کیفیت را در کنار زیبایی در نظر بگیرید. به دلیل اینکه زیبایی اثر، اولین ویژگی اکسسوری است که به چشم می آید. اگر هنرمند هستید به راحتی می توانید کیفیت و زیبایی را در لوازم تزیینی مشاهده کنید. اشیایی که توسط هنر دست هنرمندان خلق شده اند زیبایی و جذابیت خود را همیشه حفظ می کنند.

هزینه و قیمت:

برخی افراد قبل از تحویل سال به جای تعویض مبلمان، قالی و… تمام اکسسوری ها را تعویض کنند. آن ها مایل نیستند هزینه زیادی خرج کنند. در نتیجه لوازم تزئینی های کوچکتر را تعویض می کنند. هیچ اشکالی ندارد اما پیشنهاد ما این است که همیشه به دنبال ارزانی نباشید.

سلیقه شخصی:

انتخاب و سلیقه شما تعیین کننده است. اولین نفری که قرار است از زیبایی آن ها لذت ببرد خود شما هستید. در نتیجه هر روز در محیط زندگی شما خودنمایی می کنند. بنابراین حق انتخاب به عهده شماست. انتخاب نهایی می تواند نماینده افکار و سبک مورد علاقه شما باشد. بنابراین سعی کنید بهترین انتخاب ها را داشته باشید.

برخی افراد به طرز شگفت انگیزی به لوازم تزئینی علاقه مند هستند. بنابراین در دکوراسیون داخلی نقش پررنگ تری را برای آن ها در نظر می گیرند. به عنوان مثال برخی افراد دوست دارند کلکسیونی از علاقه مندی های خود داشته باشند، مانند گل و گیاه و… .

جلوه اصلی هر اکسسوری رنگ آن است. پس با کمک این ویژگی مشارکتی فعال در توازن رنگ در خانه داشته باشید. رنگ های شاد، نشاط و انرژی را در فضا منعکس می کنند.

اکسسوری

اکسسوری

انواع اکسسوری برای چیدمان یک دکوراسیون ایده آل 

یک امتیاز مهم برای بیشتر اکسسوری ها این است که در هر دو سبک کلاسیک و مدرن کاربرد دارند. در نتیجه می توانید در چیدمان منزل با هر دو سبک از آن ها استفاده کنید. چند نمونه از لوازمی که کاربرد بیشتری دارند را توضیح خواهیم داد:

گل و گیاه:

زیبا، متنوع و آرامش بخش هستند. هر کسی می تواند چند مورد از آن ها تهیه کرده و شادابی طبیعت را به خانه ببرد. با انتخاب یک گلدان زیبا می توانید زیبایی منزلتان را کامل کنید. یک گلدان سفارشی یا سرامیکی انتخابی ایده آل است. این سبک از گلدان با هر نوع دکوراسیون همخوانی دارد.

آباژور و لوستر:

تنوع سبک، طرح و جنس در این بخش از اکسسوری بی‌نظیر است. طرح های بسیار ساده و مدرن تا لوستر و آباژور های مجلل و سنتی را شامل می شود. رنج قیمت بسیار متفاوت است (ارزان قیمت تا بسیار گران). نقش های روی آن در هنگام روشنایی فضای آرامش بخش را ایجاد می کند.

کتابخانه:

یک وسیله جانبی و فرعی نیست اما می توانید فضایی آرام را در محیط منزل خود به وجود بیاورید. به جای اینکه تمام کتاب هایتان را در صندوقچه یا انبار نگهداری کنید آن را در یک کتابخانهشیک و لوکس قرار دهید. می توانید لوازم تزئینی کوچکتر را در کتابخانه قرار دهید تا نمایی فوق العاده را ایجاد کنید.

ساعت:

زمان را نمایش می دهد و یکی از لوازم اصلی خانه محسوب می‌شود. امروزه برای ساعت نقشی فراتر تعریف شده است. طرح ها متنوع موجود در بازار متنوع و بینظیر هستند، اما بیشتر جنبه دکوراتیو دارند. ساعت های دیواری تا ساعت های دکوری پایه دار که در یک گوشه از دکوراسیون خودنمایی می کنند را شامل می شوند.

آثار هنری دست ساز:

طیف وسیعی از اکسسوری ها را شامل می شود. مجسمه حیوانات، انسان، پرندگان، ظروف دست ساز (سفالی، میناکاری، مسی) و… را می توان نام برد.

عناصر مختلف در طراحی دکوراسیون 

هر چیزی که جنبه زیبایی داشته باشد را می توان برای دکور استفاده کرد. اکسسوری های دیگر شامل:

  • اشیا و لوازم سنتی و اصیل
  • قالی، قالیچه، تابلو فرش و پادری
  • میز کنسول، جلو مبلی، میز تلفن
  • انواع تابلو های نقاشی با سبک های مختلف
  • گلدان های تزیینی، جاشمعی ها و شمع های تزیینی
  • لوازمی که با پارچه تهیه می‌شوند مانند کوسن، گیره پرده، رومیزی و…
  • آینه در طرح (ساده، مدرن، کلاسیک) و رنگ های مختلف مانند نقره ای، طلایی و…

از عناصر مختلفی برای طراحی دکوراسیون استفاده می شود. صرف نظر از سلیقه می توانید از ترکیب رنگ ساختار و وسایل مختلف استفاده کنید. در این صورت خانه ای راحت، کاربردی و دلپذیرتر خواهید داشت. سعی کنید اکسسوری هایی را انتخاب کنید که به سلیقه شما نزدیک تر باشند. در این صورت به مدت طولانی از انتخاب خود رضایت خواهید داشت.

اکسسوری

اکسسوری

شما به این مقاله چه امتیازی می دهید؟

جهت ثبت امتیاز روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیازات 0 / 5. تعداد امتیاز: 0

هنوز امتیازی برای این مقاله ثبت نشده است.

به اشتراک بگذارید...

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

showroom