پارچه مخمل در مبلمان؛ پرکاربردترین پارچه از گذشته تا امروز

پارچه مخمل در مبلمان

از گذشته تا به امروز از پارچه مخمل در مبلمان به وفور استفاده می شود. به دلیل اینکه این متریال ظاهری بسیار زیبا و فوق العاده دارد. در دنیای امروز مد و دکوراسیون داخلی هر بخشی را که انتخاب کنید اهمیت ویژه‌ای دارد.

پارچه مخمل در مبلمان؛ پرکاربرد از گذشته تا امروز

از گذشته تا به امروز از پارچه مخمل در مبلمان به وفور استفاده می شود. به دلیل اینکه این متریال ظاهری بسیار زیبا و فوق العاده دارد. در دنیای امروز مد و دکوراسیون داخلی هر بخشی را که انتخاب کنید اهمیت ویژه‌ای دارد.

هر کالا می ‌تواند بسیاری از نقص های موجود در فضا را بپوشاند. این کالا می تواند زیبایی و غنای ظاهری خود را بیشتر جلوه گر باشد. می تواند توجه حاضران را به خود جلب نماید. مبلمان یکی از اِلمان هایی است که در چیدمان و طراحی یک دکوراسیون زیبا جایگاه مهمی دارد.

آنچه در نگاه اول توجه افراد را به خود جذب می کند رنگ و جنس پارچه استفاده شده در مبلمان است. در تولید مبلمان پارچه های متنوعی از جمله پارچه مخمل استفاده می شود. امروزه پارچه مخمل در مبلمان هنوز هم جایگاه خود را حفظ کرده است.

در گذشته در دوره رنسانس پارچه مخمل نمادی از اشرافیت بود، به دو دلیل:

  • در بافت آن از ابریشم استفاده می‌ کردند.
  • بافت آن بسیار سخت و پیچیده بود.

پارچه مخمل در طرح ها و جنس های متفاوتی طراحی و تولید می شود. استفاده از پارچه مخمل در مبلمان محدود به یک سبک خاص نیست.

پارچه مخمل (Velvet)، نرم و لطیف

مبل های مخمل دارای پرز های ضخیمی هستند که بسیار نرم و منعطف می باشند. مبلمان با پارچه مخمل طیف گسترده ای از رنگ ها و طرح ها را شامل می شود. از سبک مدرن با خطوط براق تا کلاسیک جاودانه با طرح ها و نقوش سنتی زیبا را شامل می شود.

پارچه مخمل در مبلمان

پارچه مخمل در مبلمان.

با رنگ های سرد اظهار نظر کنید. با رنگ های گرم و سلطنتی به سبک کلاسیک پا بگذارید و با رنگ های خنثی نرمی و لطافت را لمس کنید.

پارچه ‌مخمل علاوه بر تار و پود از پرز نیز تشکیل شده است. روش بافت به این صورت است که دو لایه پارچه را به صورت همزمان می بافند. سپس لایه ها از یکدیگر جدا شده و به دور غلتک می پیچند. در مرحله بعد پرز‌ها به صورت عمودی بین دو لایه پارچه بافته می شود. البته این دو پارچه موازی هم قرار دارند.

سپس یک تیغ از بین دو پارچه عبور کرده و پرز ها را از وسط برش می زند. در مرحله بعد به دو پارچه پرزدار تبدیل می شوند. پرز ها را اصلاح می‌ کنند تا ظاهری یکدست و همان اندازه داشته باشند. در نهایت یک پارچه مقاوم و بادوام به دست می‌آید.

یکی از دلایلی که از پارچه مخمل در مبلمان استفاده می کنند این است که مقاوم و بادوام است. پرز ها معمولا در یک جهت بافته می شوند. جهتی که پرز پارچه خوابیده شده است ظاهری براق دارد. با دست کشیدن روی آن به رنگ تیره و روشن تغییر می کند.

تولید پارچه مخمل با الیاف های مختلف

برای تولید پارچه مخمل از الیاف های مختلفی (تک یا ترکیبی) استفاده می کنند، از جمله 4 الیاف زیر:

  • طبیعی
  • مصنوعی
  • ترکیبی
  • سلولزی

انواع پارچه های مخمل طبیعی و مصنوعی عبارتند از:

مخمل ابریشمی:

از الیاف طبیعی استفاده می‌شود که گرانقیمت‌ترین نوعی پارچه مخمل است. از این پارچه مخمل در مبلمان به ندرت استفاده می‌شود. مخمل ابریشمی بافتی نرم و لطیف دارد.

مخمل پشمی:

این نوع مخمل مقاومت و ماندگاری بسیار بالایی دارد.

مخمل کتان (پنبه):

اگر کتان به تنهایی استفاده شود مقاومت بسیار کمی دارد. به این دلیل در ترکیب با الیاف مصنوعی پلی استر استفاده می شود.

مخمل موهر:

از موی بز آنگورا تهیه می‌شود و بسیار مقاوم است.

مخمل مصنوعی:

از الیاف مصنوعی پلی استر تولید می شود.

مخمل سلولزی:

از الیاف طبیعی مانند پوست درختان و… استفاده می کنند.

الیاف اسپندکس:

برای تولید پارچه مخملی کشی استفاده می کنند.

می توانید از پارچه مخمل در مبلمان با الیاف های ذکر شده استفاده کنید. البته به این نکته توجه داشته باشید که مقاومت بالایی داشته باشند.

پارچه مخمل در مبلمان

پارچه مخمل در مبلمان

معرفی انواع پارچه مخمل در مبلمان با طرح های مختلف

از پارچه مخمل در مبلمان با طرح های مختلفی استفاده می کنند، از جمله:

مخمل ساده (Plain velvet):

از جنس پنبه است و کشش محدودی دارد. بسیار سنگین است و ظاهری مات دارد. از این پارچه مخمل در مبلمان نیز استفاده می کنند. این پارچه مخمل در سبک مدرن و مینیمال قرار دارد. در طراحی مبلمان به سبک های سلطنتی، کلاسیک، اسپرت و مدرن پرکاربرد است. همچنین در تولید مبل چستر محبوبیت ویژه ای دارد.

مخمل برجسته (Embossed velvet):

این مدل در صنعت مبلمان محبوبیت ویژه ‌ای دارد. روش برجسته کردن آن به وسیله استامپ (تمبر) حرارتی است که بر روی سطح پرزدار پارچه قرار می‌گیرد. با استفاده از فشار پرز ها خوابیده می شوند. در نتیجه این فشار طرح ها و نقوش مختلفی شکل می گیرند. از این پارچه مخمل در مبلمان به سبک کلاسیک یا سلطنتی استفاده می‌شود.

مخمل کراش یا کوبیده (Crushed velvet):

ظاهر این مدل کمی عجیب است. پارچه ای که پرز های آن در جهاد مختلف برش یا چرخانده می شود. طرح این پارچه مبهم است و طرح خاصی ندارد. ظاهر آن تیره و روشن است. در سبک مدرن از این پارچه استفاده می شود.

مخمل پانی (Panne velvet):

در زمان تولید پرز های این پارچه در یک جهت پرس می شوند. البته با فشار حداکثری این کار انجام می‌شود.

مخمل پایل (Poli on poli velvet):

پرز های این پارچه اندازه های متفاوتی دارند. با توجه به اندازه پرز ها طرح های مختلفی بر روی پارچه ایجاد می شود. به عنوان مخمل طرحدار نیز شناخته می شود.

مخمل استرج (Stretch velvet):

از الیاف اسپندکس در بافت آن استفاده می‌شود. مخمل استرج کشسانی فوق ‌العاده‌ای نیز دارد.

مخمل لیون (Lyons velvet):

تراکم پرز ها در این پارچه بسیار بالاست و در دسته ی پارچه های لوکس و گرانقیمت قرار دارد.

مخمل کبریتی (Match velvet):

در آن نخ های مخمل کنار یکدیگر قرار می گیرند. این پارچه طرحی راه راه دارد که به صورت برجسته خودنمایی می کنند.

مخمل سیزل (Cisele velvet):

در این مدل برخی از حلقه ها باز و بعضی دیگر بسته هستند.

 

نحوه مراقبت از پارچه مخمل در مبلمان

به دلیل بافت خاص مخمل نگهداری و تمیز کردن آن کمی دشوار است. پرز ها در پارچه مخمل گرد و غبار و مواد بیشتری را به خود جذب می کنند. بنابراین باید سطح مبلمان را زود به زود با نازل مخصوص جاروبرقی و درجه کشش ملایم غبارگیری کنید.

اگر بر روی پارچه مبل غذا، دسر یا مواد خوراکی دیگر ریخته شود باید به سرعت مواد را با یک شی تیز محکم بکشید و جمع کنید. سپس با یک پارچه سفید همه مایعات را از سطح بگیرد تا قسمت مورد نظر خشک شود. سپس به خشکشویی ببرید یا با آب سرد و خنک شستشو دهید. آب گرم باعث می شود پارچه مخمل کشش بیشتری پیدا کند. از طرف بدون پرز دست بکشید تا پارچه تمیز شده و لک آن از بین برود.

مبلیران، تولیدکننده بهترین مبلمان به سلیقه های متنوع

زیباترین مبلمان با طرح های مختلف را می توانید در مجموعه مبلیران مشاهده کنید. در مجموعه مبلیران تلاش می کنیم همراه با دانش روز، زیباترین طرح ها به سبک های مختلف را به مرحله تولید برسانیم. در این راه از طراحان متخصص و متریال های باکیفیت و مرغوب استفاده می کنیم.

با مراجعه به سایت می توانید از خدمات ما از جمله مشاوره و ثبت سفارشات استفاده کنید.

هدف ما رضایت شماست تا در کنار شما جزو بهترین ها باشیم.

پارچه مخمل در مبلمان

پارچه مخمل در مبلمان

شما به این مقاله چه امتیازی می دهید؟

جهت ثبت امتیاز روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیازات 0 / 5. تعداد امتیاز: 0

هنوز امتیازی برای این مقاله ثبت نشده است.

به اشتراک بگذارید...

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

showroom