سندبلاست چوب و کاربرد آن؛ روشی جدید برای زیباسازی مجدد چوب

سندبلاست چوب و کاربرد آن

سندبلاست چوب روشی جدید برای زیباسازی مجدد چوب است. با این روش می توان عمری دوباره به کالا های چوبی بخشید و از آن ها مجددا استفاده کرد. سندبلاست چوب؛ روشی جدید برای زیباسازی مجدد چوب

سندبلاست چوب؛ روشی جدید برای زیباسازی مجدد چوب

سندبلاست چوب روشی جدید برای زیباسازی مجدد چوب است. با این روش می توان عمری دوباره به کالا های چوبی بخشید و از آن ها مجددا استفاده کرد.

هر محصول، کالا یا فرآیندی که در اطراف ما وجود دارد، دارای تاریخچه ای است. سند بلاست نیز تاریخچه ای مختص به خود را پشت سر گذاشته است. روشی که بر اثر آزمایش و خطا کشف نشده است، بلکه در طی مشاهده یک رویداد طبیعی ایده پردازی شد.

جرقه ابداع سند بلاست

جرقه ابداع سند بلاست متعلق به یک ژنرال آمریکایی به نام بنجامین تیلگمن می باشد. این فرد در طی یک طوفان داخل کلبه خود حضور داشت و از شیشه پنجره به بیرون نگاه می کرد. سپس متوجه شد که بر روی سطح شیشه خراش های ایجاد شده است. این نقوش توسط دانه های شن و ماسه ایجاد شده بودند.

باد باعث تماس و برخورد دانه های شن و ماسه به سطح شیشه شده بود. سپس بر اثر سایش مدام سطح شیشه زبر و مات شده است. این رویداد جرقه ای در ذهن او بود تا دستگاهی را با همین ساز و کار ابداع کند. تلاش او منجر به ابداع اولین دستگاه سند بلاست شد.

سندبلاست بر روی چوب با استفاده از دستگاه

بر روی سطوح مختلف می توان از روش سندبلاست استفاده کرد. چوب، شیشه، فلز، سنگ و … را می توان نام برد. البته روش سند بلاست برای چوب کمی متفاوت است. در واقع سند بلاست یک روش برای زیبا سازی مجدد چوب است که با عنوان سندبلاست چوب شناخته می شود. فرایند سندبلاست چوب روشی است که طی آن از سطح چوب لایه برداری می‌شود.

سندبلاست چوب

سندبلاست چوب

عوامل طبیعی باعث شده است سطح چوب زیبایی خود را از دست بدهد. عوامل طبیعی باعث پوسته شدن، کهنگی، رنگ پریدگی و ظاهر نامناسب چوب می شود. هدف از اجرای سندبلاست بازگرداندن زیبایی اولیه چوب است.

طی فرایند سندبلاست چوب فقط یک لایه نازک از سطح آن برداشته می شود. در این روش دانه های ساینده، به لایه سطحی چوب برخورد می‌کنند. برخورد دانه ها باعث می شود سطح نامرغوب از بین برود. یک روش رایج است که برای سایش سطوح مختلف از جمله چوب استفاده می شود.

تجهیزات لازم برای سند بلاست به شرح زیر می باشد:

 • کمپرسور هوا
 • نازل مخصوص
 • شاقول و دستگاه
 • مخزن ساینده سندبلاست چوب
 • شیلنگ بلند برای حرکت راحت تر نازل در سطح چوب
 • لوازم ایمنی کار: مانند لباس، دستکش، کفش ایمنی محیط کار

 

روش اجرای سندبلاست چوب

برای اجرای روش سندبلاست چوب بر روی مبلمان، صندلی و… باید همه لوازم مورد نیاز تهیه شود. در صورت نبود هر یک از لوازم ضروری برای اجرای سندبلاست، روند کار ناقص خواهد بود. بعد از فراهم کردن لوازم مورد نیاز، باید آن ها را در یک مکان با ایمنی بالا قرار دهید.

این مکان باید دارای تهویه مناسب باشد. سپس دستگاه را به جریان برق متصل کنید. در مرحله بعد نازل مخصوص را به سرشیلنگ متصل کنید. دقت داشته باشید که نازل از جنس سرامیک باشد. سایز نازل با توجه به اینکه چه ساینده ای نیاز دارید متفاوت است.

برای چوب نازل با سایز 3 یا 3.3 را تهیه کنید. شیلنگ را به مخزن کمپرسور متصل کنید. مخزنی که پر از ساینده است. سپس دستگاه را روشن کرده و فشار را روی 35 پوند تنظیم کنید. اندازه این فشار بر حسب هر اینچ مکعب محاسبه می شود.

روش حرکت نازل بر سطح چوب باید به شکل افقی باشد. همچنین نازل باید به صورت رفت و برگشت حرکت کند.

سندبلاست چوب

سندبلاست چوب

دانه ها یا ساینده سندبلاست

برای اجرای روش سندبلاست از ساینده های مختلفی استفاده می کنند. ساینده هایی که عموما استفاده می کنند عبارت است از:

 • پوست گردو
 • پوست ذرت
 • گرانول شیشه ای

ساینده هایی که نام برده شد برای اجرای روش سندبلاست چوب نیز استفاده می کنند. توصیه می‌کنیم که از ساینده شن و ماسه برای اجرای سندبلاست چوب استفاده نشود. به دلیل اینکه آسیب زیادی را به سطح چوب می‌رساند. اندازه و سایز دانه های ساینده بین 30 تا 220 متغیر می ‌باشد. برای چوب اندازه دانه های ساینده بهتر است بین 30 الی 80 در نظر گرفته شود.

سندبلاست چوب با استفاده از آتش

یک روش برای دیگر برای زیباسازی چوب وجود دارد که با استفاده از آتش است. این روش در ایران با نام سندبلاست چوب شناخته می‌شود، اما در واقع سندبلاست نیست. در طی این فرآیند از دانه های ساینده برای زیباسازی چوب استفاده نمی‌شود. بلکه جایگزین آن حرارت و آتش است.

در این روش با کمک آتش سطح چوب سوزانده می‌شود. در این روش نیز مانند روش قبل می‌توان سطح چوب طبیعی را زیبا تر کرد. در واقع سطح چوب را که ظاهری پوسیده، ناهموار و آلوده دارد با کمک این روش تمیز و زیبا می شود.

در این روش خطوط و گره‌های چوب نمایان می‌شود که در پایان بسیار چشم نواز می شود. لوازم مورد نیاز برای اجرای سندبلاست چوب با آتش عبارت است از:

 • مشعل گاز (ویژه نصب ایزوگام)
 • فرجه سیمی خورشیدی یا کاسه‌ای
 • منبع گاز لوازم ایمنی کار (دستکش برزنتی، کلاه ایمنی، لباس، ماسک، عینک)

شروع به کار سندبلاست

ابتدا سطح کامل چوب (هر قطعه ای که مدنظر دارید) با استفاده از مشعل آتش سوزانده می شود. این امر نیاز به تخصص دارد، زیرا باید تمام سطوح چوب، در یک عمق مشخص سوزانده شود. البته لایه نازکی از سطح سوزانده می شود.

سپس با استفاده از فرچه های سیمی که آن را به دریل وصل کرده اند به سرعت سطح سوخته را بر می دارند. این عمل را تا زمانی ادامه می دهند که طرح و گره های چوب نمایان شود. سپس توسط دستگاه فشار باد، دوده ها و گرده های سوخته را از سطح چوب پاک می کنند. در مرحله بعد سطح چوب را با استفاده از براق کننده، روغن های نانو یا هر رنگی که دوست دارند زیباتر می کنند.

مزیت‌های استفاده از سندبلاست چوب به شرح زیر می باشد:

 • با این روش چند مرتبه می توانید از لوازم چوبی استفاده کنید.
 • دوستدار محیط زیست است زیرا مانع قطع درختان می شود.
 • در هر دو روش سطح چوب زیباتر می‌شود.
 • پوسیدگی‌های سطح چوب را از بین می برد.
 • سطح چوب بعد از پاکسازی با استفاده از لاک، رنگ سیلر، رنگ های نیمه مات و… زیباتر می شود.

روش اجرای سندبلاست کار هر کسی نیست. این کار به تجربه و مهارت هنر بسیاری نیاز دارد. به دلیل این که کار بسیار ظریفی است. فقط باتجربه ترین افراد می توانند این روش را بر چوب اجرا کنند.

سندبلاست چوب

سندبلاست چوب

شما به این مقاله چه امتیازی می دهید؟

جهت ثبت امتیاز روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیازات 2.6 / 5. تعداد امتیاز: 5

هنوز امتیازی برای این مقاله ثبت نشده است.

به اشتراک بگذارید...

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

showroom