هر آنچه که باید در انتخاب رنگ مبل در نظر بگیرید!

هر آنچه که باید در انتخاب رنگ مبل در نظر بگیرید!

شاید فکر کنید برای انتخاب رنگ مبل تصمیم سختی پیش رو داشته باشید. رقص رنگ‌ها در دنیای بی نهایتی از مبلمان چشم هر بیننده را به خود خیره می کند. شاید بهتر است در درجه اول با دنیای رنگ ها آشنا شوید. نشاط و سرزندگی در فضای خانه از رنگ ها به دست می آید. یکی از اصلی ترین عوامل در دکوراسیون داخلی همین عامل مناسب برای مبلمان است. هر چیزی که در اطراف ما وجود دارد با رنگ معنا پیدا می‌کند که شور و اشتیاق را می‌آفرینند، زندگی می بخشند و احساس را شکل می دهند. بنابراین چه فرقی می کند که فیزیک بگوید طول موجی است که به چشم ما می رسد و یا علم دیگر بگوید حاصل تجزیه نور سفید است. در این مقاله قصد داریم تا با نکات مرتبط با رنگ مبلمان بیشتر آشنا شده و بتوانیم از آن در دکوراسیون داخلی استفاد کنیم.

مدت زمان تقریبی مطالعه‌ی این مقاله 10 دقیقه می‌باشد.

نکاتی درباره انتخاب درست رنگ برای دکوراسیون داخلی

نکاتی درباره انتخاب درست رنگ برای دکوراسیون داخلی

انتخاب رنگ و هارمونی

رنگ‌ها روح و احساس انسان را زنده می‌کنند و گاهی جهت می‌ بخشند. رنگ ها تأثیر خودشان را با ویژگی روانشناختی در ذهن و فضا بر جای می‌گذارند. یک نفر عاشق رنگ های تیره است و با آن‌ها انرژی می گیرد و دیگری رنگ های روشن و شاد را دوست دارد. آنچه اهمیت دارد و نمی توان از آن غافل شد تاثیر رنگ بر دکوراسیون داخلی خانه و محیط اطراف است.

انتخاب رنگ و هارمونی

انتخاب رنگ و هارمونی

رنگ مبل، پرده، دیوارها و… در چیدمان فضای داخلی اهمیت و جایگاه خود را دارند. بنابراین نمی‌توان صرفاً به دلیل اینکه فقط ما یک رنگ را دوست داریم همه زندگی را به آن رنگ پوشش دهیم. این طرز تفکر و استفاده از آن در دکوراسیون، در بلند مدت موجب آزردگی بصری و ذهنی می شود. بنابراین دکوراسیون شما باید از یک نظم، هارمونی و هماهنگی لازم برخوردار باشد. فرقی نمی‌کند رنگ ها را از یک طیف یا به صورت متضاد انتخاب کنید.

انتخاب رنگ و هارمونی

انتخاب رنگ و هارمونی

رنگ مبل، انتخاب اول یا آخر

وقتی رنگ مبل را انتخاب می کنید مهم ترین چیزی که باید در نظر بگیرید تم کلی خانه شما است. خانه شما چه حسی دارد؟ کدام تم را می خواهید برای خانه‌تان انتخاب کنید؟ اگر دکوراسیون شما دارای تنوع و تناژ رنگی مختلف است پس باید رنگ مبل بر ظاهر روشن و رنگارنگ دکوراسیون بیفزاید. اگر به آرامش در فضای خانه اهمیت می دهید بهتر است رنگ مبل بژ یا قهوه ای باشد. بنابراین قبل از خرید مبلمان تم خانه تان را در نظر داشته باشید. دو راه برای انتخاب رنگ مناسب برای مبلمان دارید:

  • ابتدا قصد خرید مبلمان  راحتی و رنگ دلخواه آن را دارید. سپس بقیه اجزای دکوراسیون را با آن هماهنگ می کنید.
  • راه دیگر این است که بعد از چیدمان لوازم و سبک دکوراسیون، رنگ مبل را انتخاب می کنید. پس باید رنگ آن را با بقیه اجزای دکوراسیون ست کنید.

 البته باید با انتخاب رنگ ها یک تعادل و بالانس بصری در فضا ایجاد کرد. در نتیجه باید انتخابی هوشمندانه داشته باشید.

قوانین استفاده از رنگ مناسب در مبلمان

تا همین چند سال قبل زمانی که صحبت از دکوراسیون داخلی می ‌شد بعضی رنگ ها و تناژهای سایه روشن آن را مختص یک سبک می دانستند. مثلاً رنگ های خنثی مانند طوسی برای سبک مدرن، رنگ های تیره یا گرم ویژه سبک کلاسیک و رنگ زرشکی و… برای سبک سلطنتی را می توان نام برد. البته در طراحی های امروزی مبلمان چنین قانونی وجود ندارد یا تا حدود زیادی نادیده گرفته می‌شود. رنگ‌ها در تمامی سبک‌ها دیده می شوند. مثلا مبلمان سلطنتی منبت کاری به رنگ طوسی، سبز یا آبی درباری را مشاهده کرده اید.همچنین رنگ های سفید، طوسی، طلایی، بژ و… در سبک استیل یا کلاسیک نیز کاربرد دارند. بنابراین برای انتخاب رنگ بدون در نظر گرفتن سبک می توانید انتخاب آزادانه ای داشته باشید.

رنگ مبلمان

رنگ های جذاب برای مبل های خانگی

تاثیر رنگ مبل در دکوراسیون داخلی و سبک زندگی

رنگ مبل به تعداد رنگ هایی است که می‌شناسید. البته زمانی که قصد انتخاب رنگ دارید بهتر است به چند نکته توجه داشته باشید. اگر متراژ اتاق پذیرایی و نشیمن شما کوچک است، مبلمان با رنگ های روشن انتخاب کنید تا فضا را بزرگتر نشان دهد. بنابراین رنگ های تیره در دکوراسیون با فضای محدود، ظاهر ایده‌آلی ندارند. به طور مثال رنگ های خنثی در فضای کم جلوه ملیح تری دارند. به ویژه زمانی که قصد استفاده از اکسسوری و دکوری های زیادی دارید. می‌توانید از دو یا سه رنگ خنثی در ترکیب با هم استفاده کنید.

این را هم بخوانید: بهترین رنگ مبل کلاسیک، معرفی ۴ رنگ پرطرفدار برای مبل کلاسیک

اگر متراژ نشیمن یا سالن پذیرایی تان بزرگ است استفاده از مبلمان با رنگ های تیره، تک رنگ و حتی ترکیبی (رنگ غالب تیره) انتخاب هوشمندانه‌ای است. رنگ ‌هایی مانند سیاه، قهوه ای، سرمه ای، قرمز، زرشکی و… بهترین رنگ ها، برای فضاهای بزرگ هستند.

تاثیر رنگ مبل در دکوراسیون داخلی و سبک زندگی

تاثیر رنگ مبل در دکوراسیون داخلی و سبک زندگی

رنگ ها و سبک‌های مختلف مبلمان

شاید بگویید سبک زندگی ما چه ارتباطی با رنگ دارد. اگر شما جزو خانواده هایی هستیدکه دورهمی و مهمانی های زیادی دارید رنگ  را با تناژ تیره تر انتخاب کنید. مبلی را انتخاب کنید که تکیه گاه و نشیمنگاه آن جدا شود. در صورت کثیف شدن به راحتی می توانید آن را لکه گیری کنید. رنگ های سفید و روشن مناسب این سبک زندگی نیست. اگر یکی از سبک های کلاسیک، چستر، مدرن یا اسپرت را برای مبلمان انتخاب می کنید، سعی کنید تک رنگ نباشد. رنگ‌های مکمل و زیبا را برای مبل‌هایتان انتخاب کنید. مبل های تک رنگ فکر و ذهن شما را خسته می‌کنند. سفید با سیاه، مشکی با قرمز، زرد با بنفش، طوسی با زرد یا صورتی و… برای دکوراسیون داخلی بسیار ایده آل هستند.

رنگ مبلمان

رنگ زیبای مبلمان خانگی

پذیرایی لوکس یا راحت و آرام 

سلایق افراد در انتخاب سبک و چیدمان دکوراسیون با یکدیگر تفاوت دارد. اگر فضای سلطنتی، لوکس و جذاب را دوست دارید رنگ هایی مانند آبی درباری، آبی کله غازی، مشکی، سبز زمردی و بنفش تیره ظاهری اشرافی به فضا می بخشند. حتی اگر مبلمان شما ساده و ارزان باشد رنگ ها کار خودشان را می‌کنند. اگر نشیمن و پذیرایی با رنگ های شاد دوست دارید که به تم های امروزی نزدیک تر باشد از رنگ های آبی فیروزه ای، زرد، نارنجی، یاسی و… استفاده کنید. بدنه مبلمان را تک رنگ انتخاب کنید. سپس با کوسن های طرح دار و فانتزی مختلف آن را زیباتر کنید. نکته مهم این است که راهنمای انتخاب رنگ در مبحث ذکر شده با سبک ساخت مبلمان مدنظر نیست.

پذیرایی لوکس یا راحت و آرام 

پذیرایی لوکس یا راحت و آرام

ست کردن رنگ مبل با دکوراسیون

زمانی که بخواهید رنگ مبل را با اجزای بزرگتری مانند دیوار، کفپوش یا پرده ها ست کنید باید از قانون سایه روشن کمک بگیرید. به طور مثال از رنگ سبز و تناژ های تیره و روشن آن استفاده کنید. به عنوان مثال مبلمان سبز زمردی، دیوارها سبز کمرنگ و در ادامه به همین صورت دکوراسیون را زیباتر کنید.

ست کردن رنگ مبل با دکوراسیون

ست کردن رنگ مبل با دکوراسیون

یکی دیگر از راه ها این است که مبل را در اتاق نشیمن برجسته کنید و به عنوان نقطه کانونی در نظر بگیرید. اگر خانه ای خنک با دیوار های سفید دارید، به راحتی می توانید رنگ مبل را به نقطه کانونی نشیمن یا پذیرایی تبدیل کنید.اگر در هنگام انتخاب رنگ مبل به برخی نکات ساده توجه کنید قطعا از انتخاب خود برای سال جدید و سال های بعد از آن رضایت کامل خواهید داشت.

رنگ مبلمان

رنگ های پر کاربرد برای مبل های راحتی

دکوراسیون داخلی یکی از مهم‌ترین بخش‌های هر منزلی به شمار می‌رود. در این بین بهتر است بدانیم که رنگ‌ها در هر بخشی از این فرایند، نقش اساسی را ایفا می‌کنند. انتخاب رنگ مناسب می‌تواند تاثیر بسیار زیادی در جلوه‌ی منزل داشته باشد. از آنجا که مبلمان یکی از عناصر مهم و کلیدی در منزل به حساب می‌آیند، باید در انتخاب رنگ رنگ مبلمان توجه ویژه‌ای داشت و به نکات مختلفی توجه کرد. در این مقاله سعی کردیم با بررسی نکات پیرامون انتخاب رنگ مبلمان، با اصول و قوائد انتخاب و به کار گیری آن آشنا شده و بتوانیم از آن برای زیبایی منزل بهره بگیریم.

شما به این مقاله چه امتیازی می دهید؟

جهت ثبت امتیاز روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیازات 0 / 5. تعداد امتیاز: 0

هنوز امتیازی برای این مقاله ثبت نشده است.

به اشتراک بگذارید...

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

showroom