مجله اینترنتی مبلیران

جدیدترین اخبار و مقالات مبلیران

رنگ مبلمان؛ رقص رنگ ها در دنیای بی نهایتی از مبلمان

رنگ مبلمان؛ رقص رنگ ها در دنیای بی نهایتی از مبلمان

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

شاید بهتر است با دنیای رنگ ها آشنا شوید. نشاط و سرزندگی در فضای خانه از رنگ ها به دست می آید. یکی از اصلی ترین عوامل در دکوراسیون داخلی رنگ مبلمان است.

رنگ مبلمان؛ رقص رنگ ها در دنیای بی نهایتی از مبلمان

شاید فکر کنید برای انتخاب رنگ مبلمان تصمیم سختی پیش رو داشته باشید. رقص رنگ ها در دنیای بی نهایتی از مبلمان چشم هر بیننده را به خود خیره می کند. شاید بهتر است در درجه اول با دنیای رنگ ها آشنا شوید.

نشاط و سرزندگی در فضای خانه از رنگ ها به دست می آید. یکی از اصلی ترین عوامل در دکوراسیون داخلی رنگ مبلمان است. هر چیزی که در اطراف ما وجود دارد با رنگ معنا پیدا می‌کند. رنگ ها شور و اشتیاق می‌آفرینند، زندگی می بخشند و احساس را شکل می دهند. بنابراین چه فرقی می کند که فیزیک بگوید طول موجی است که به چشم ما می رسد و یا علم دیگر بگوید حاصل تجزیه نور سفید است.

هارمونی رنگ

رنگ ها روح و احساس انسان را زنده می‌کنند و گاهی جهت می‌ بخشند. رنگ ها تأثیر خودشان را با ویژگی روانشناختی در ذهن و فضا بر جای می گذارند. یک نفر عاشق رنگ های تیره است و با آن ها انرژی می گیرد و دیگری رنگ های روشن و شاد را دوست دارد. آنچه اهمیت دارد و نمی توان از آن غافل شد تاثیر رنگ بر دکوراسیون داخلی خانه و محیط اطراف است.

رنگ مبلمان، پرده، دیوارها و... در چیدمان فضای داخلی اهمیت و جایگاه خود را دارند. بنابراین نمی‌توان صرفاً به دلیل اینکه فقط ما یک رنگ را دوست داریم همه زندگی را به آن رنگ پوشش دهیم. این طرز تفکر و استفاده از آن در دکوراسیون، در بلند مدت موجب آزردگی بصری و ذهنی می شود.بنابراین دکوراسیون شما باید از یک نظم، هارمونی و هماهنگی لازم برخوردار باشد. فرقی نمی‌کند رنگ ها را از یک طیف یا به صورت متضاد انتخاب کنید.

 

رنگ مبلمان
رنگ مبلمان

رنگ مبلمان، انتخاب اول یا آخر

وقتی رنگ مبل را انتخاب می کنید مهم ترین چیزی که باید در نظر بگیرید تم کلی خانه شما است. خانه شما چه حسی دارد؟ کدام تم را می خواهید برای خانه تان انتخاب کنید؟

اگر دکوراسیون شما دارای تنوع و تناژ رنگی مختلف است پس باید رنگ مبل بر ظاهر روشن و رنگارنگ دکوراسیون بیفزاید. اگر به آرامش در فضای خانه اهمیت می دهید بهتر است رنگ مبل بژ یا قهوه ای باشد. بنابراین قبل از خرید مبلمان تم خانه تان را در نظر داشته باشید.

دو راه برای انتخاب رنگ مبلمان دارید:

  • ابتدا قصد خرید مبلمان و رنگ دلخواه آن را دارید. سپس بقیه اجزای دکوراسیون را با آن هماهنگ می کنید.
  • راه دیگر این است که بعد از چیدمان لوازم و سبک دکوراسیون، رنگ مبل را انتخاب می کنید. پس باید رنگ آن را با بقیه اجزای دکوراسیون ست کنید.

 البته باید با انتخاب رنگ ها یک تعادل و بالانس بصری در فضا ایجاد کرد. در نتیجه باید انتخابی هوشمندانه داشته باشید.

قوانین استفاده از رنگ در مبلمان

تا همین چند سال قبل زمانی که صحبت از دکوراسیون داخلی می ‌شد بعضی رنگ ها و تناژهای سایه روشن آن را مختص یک سبک می دانستند. مثلاً رنگ های خنثی مانند طوسی برای سبک مدرن، رنگ های تیره یا گرم ویژه سبک کلاسیک و رنگ زرشکی و... برای سبک سلطنتی را می توان نام برد.

البته در طراحی های امروزی مبلمان چنین قانونی وجود ندارد یا تا حدود زیادی نادیده گرفته می‌شود. رنگ ها در تمامی سبک ها دیده می شوند. مثلا مبلمان سلطنتی منبت کاری به رنگ طوسی، سبز یا آبی درباری را مشاهده کرده اید.همچنین رنگ های سفید، طوسی، طلایی، بژ و... در سبک استیل یا کلاسیک نیز کاربرد دارند. بنابراین برای انتخاب رنگ مبلمان بدون در نظر گرفتن سبک می توانید انتخاب آزادانه ای داشته باشید.

 

رنگ مبلمان
رنگ مبلمان

 

تاثیر رنگ مبلمان در دکوراسیون داخلی و سبک زندگی

رنگ مبلمان به تعداد رنگ هایی است که می‌شناسید. البته زمانی که قصد انتخاب رنگ دارید بهتر است به چند نکته توجه داشته باشید.

 اگر متراژ اتاق پذیرایی و نشیمن شما کوچک است، مبلمان با رنگ های روشن انتخاب کنید تا فضا را بزرگتر نشان دهد. بنابراین رنگ های تیره در دکوراسیون با فضای محدود، ظاهر ایده‌آلی ندارند. به طور مثال رنگ های خنثی در فضای کم جلوه ملیح تری دارند. به ویژه زمانی که قصد استفاده از اکسسوری و دکوری های زیادی دارید. می‌توانید از دو یا سه رنگ خنثی در ترکیب با هم استفاده کنید.

اگر متراژ نشیمن یا سالن پذیرایی تان بزرگ است استفاده از مبلمان با رنگ های تیره، تک رنگ و حتی ترکیبی (رنگ غالب تیره) انتخاب هوشمندانه‌ای است. رنگ ‌هایی مانند سیاه، قهوه ای، سرمه ای، قرمز، زرشکی و... بهترین رنگ ها، برای فضاهای بزرگ هستند.

رنگ ها و سبک های مختلف مبلمان

شاید بگویید سبک زندگی ما چه ارتباطی با رنگ دارد. اگر شما جزو خانواده هایی هستیدکه دورهمی و مهمانی های زیادی دارید رنگ مبلمان را با تناژ تیره تر انتخاب کنید. مبلی را انتخاب کنید که تکیه گاه و نشیمنگاه آن جدا شود. در صورت کثیف شدن به راحتی می توانید آن را لکه گیری کنید. رنگ های سفید و روشن مناسب این سبک زندگی نیست.

اگر یکی از سبک های کلاسیک، چستر، مدرن یا اسپرت را برای مبلمان انتخاب می کنید، سعی کنید تک رنگ نباشد. رنگ‌های مکمل و زیبا را برای مبل هایتان انتخاب کنید. مبل های تک رنگ فکر و ذهن شما را خسته می‌کنند. سفید با سیاه، مشکی با قرمز، زرد با بنفش، طوسی با زرد یا صورتی و... برای دکوراسیون داخلی بسیار ایده آل هستند.

 

رنگ مبلمان
رنگ مبلمان

 

پذیرایی لوکس یا راحت و آرام 

سلایق افراد در انتخاب سبک و چیدمان دکوراسیون با یکدیگر تفاوت دارد. اگر فضای سلطنتی، لوکس و جذاب را دوست دارید رنگ هایی مانند آبی درباری، آبی کله غازی، مشکی، سبز زمردی و بنفش تیره ظاهری اشرافی به فضا می بخشند. حتی اگر مبلمان شما ساده و ارزان باشد رنگ ها کار خودشان را می‌کنند.

اگر نشیمن و پذیرایی با رنگ های شاد دوست دارید که به تم های امروزی نزدیک تر باشد از رنگ های آبی فیروزه ای، زرد، نارنجی، یاسی و... استفاده کنید. بدنه مبلمان را تک رنگ انتخاب کنید. سپس با کوسن های طرح دار و فانتزی مختلف آن را زیباتر کنید.

نکته مهم این است که راهنمای انتخاب رنگ در مبحث ذکر شده با سبک ساخت مبلمان مدنظر نیست.

ست کردن رنگ مبلمان با دکوراسیون

زمانی که بخواهید رنگ مبل را با اجزای بزرگتری مانند دیوار، کفپوش یا پرده ها ست کنید باید از قانون سایه روشن کمک بگیرید. به طور مثال از رنگ سبز و تناژ های تیره و روشن آن استفاده کنید. به عنوان مثال مبلمان سبز زمردی، دیوارها سبز کمرنگ و در ادامه به همین صورت دکوراسیون را زیباتر کنید.

یکی دیگر از راه ها این است که مبل را در اتاق نشیمن برجسته کنید و به عنوان نقطه کانونی در نظر بگیرید. اگر خانه ای خنک با دیوار های سفید دارید، به راحتی می توانید رنگ مبل را به نقطه کانونی نشیمن یا پذیرایی تبدیل کنید.اگر در هنگام انتخاب رنگ مبل به برخی نکات ساده توجه کنید قطعا از انتخاب خود برای سال جدید و سال های بعد از آن رضایت کامل خواهید داشت.

 

رنگ مبلمان
رنگ مبلمان

نظرات (0)

هنوز نظری برای این مطلب ثبت نشده. شما اولین نفر باشید.

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

جستجو

مطالب اخیر

مبلیران اصل با بیش از نیم قرن تجربه و با تولید بیش از پنجاه مدل مبلمان راحتی مفتخر است که تا امروز توانسته است باعث جلب رضایت مشتریان خود گردد.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :

اطلاعات تماس