اکسسوری مجسمه و نقش آن در دکوراسیون داخلی

اکسسوری مجسمه

یکی از عناصر ایده آل و منحصر به فرد برای زیباسازی چیدمان در فضاهای مختلف، اکسسوری مجسمه نام دارد. طراحی و چیدمان دکوراسیون داخلی ترکیبی از لوازم ضروری است که توسط اکسسوری‌ها و دکوری‌ها زیباتر می‌شوند. در دکوراسیون داخلی در کنار لوازم ضروری، عناصر دیگری نیز خودنمایی می‌کنند. یکی از پرطرفدارترین دکوری‌ها در چیدمان داخلی مجسمه است. مجسمه طیف بی نهایتی از اشکال و طرح ها را شامل می‌شود. این عناصر اکسسوری های کوچک و بزرگی هستند که به زیباتر شدن فضا کمک می‌کنند. استفاده از این عنصر در دکوراسیون داخلی می‌تواند به زیبایی هرچه بیشتر منزل کمک فراوانی کند. به همین دلیل در این مقاله قصد داریم تا با انواع مختلف اکسسوری مجسمه بیشتر آشنا شده و بتوانیم به بهترین شکل ممکن از آن استفاده کنیم.

مدت زمان تقریبی مطالعه‌ی این مقاله 9 دقیقه می‌باشد.

اکسسوری مجسمه و نقش آن در دکوراسیون داخلی

اکسسوری مجسمه و نقش آن در دکوراسیون داخلی

آشنایی با اکسسوری (accessory)

اکسسوری لغتی انگلیسی است که به زبان فارسی وارد شده و به معنی لوازم جانبی می‌باشد. این لغت در دکوراسیون داخلی به معنای آثار هنری و اشیایی است که از آنها برای زیباتر کردن محیط استفاده می‌شود. استفاده از این آیتم‌ها در دکوراسیون داخلی می‌تواند به زیبایی هرچه بیشتر منزل کمک کند. در نتیجه یک فضای بصری دوست داشتنی را ایجاد خواهد کرد. انتخاب اکسسوری برای چیدمان فضای داخلی به سلیقه شما بستگی دارد.

آشنایی با اکسسوری (accessory)

آشنایی با اکسسوری (accessory)

مجسمه، هنر مجسم کردن هر آنچه را که بخواهید

مجسمه در لغت مترادف با تندیس و پیکره است و در دسته هنرهای تجسمی قرار دارد. حالت و شکل دادن به مواد مختلف را هنر مجسمه سازی می گویند. مجسمه در واقع بیان اندیشه و ایده است که با متریال های مختلف مانند چوب، گچ، سنگ و حتی آلیاژ های مختلف مانند فلز ساخته می شود. مجسمه‌ای که شما می خواهید انتخاب کنید باید یک سری ویژگی‌ها را داشته باشد تا به زیبایی منزل اضافه کند. خصوصیاتی مانند تعادل، تناسب، ابعاد و حتی یک سبک و رویکرد خاص از جمله ویژگی‌هایی هستند که از یک مجسمه مناسب انتظار می‌رود.

مجسمه، هنر مجسم کردن هر آنچه را که بخواهید

مجسمه، هنر مجسم کردن هر آنچه را که بخواهید

اهمیت مجسمه در دکوراسیون داخلی

نقش مجسمه در دکوراسیون داخلی از دو دیدگاه اهمیت دارد. اول اینکه از اکسسوری مجسمه برای زیباسازی و تزیین در محیط استفاده می‌شود. این نقش زیبایی شناختی با توجه به عوامل متعددی کمرنگ یا پررنگ خواهند شد. مانند سبک، اندازه و رنگ. دلیل دیگر این است که اکسسوری مجسمه برای هر چیدمانی که انتخاب شود به خوبی در فضاهای خالی جلوه گری خواهد کرد. نقش مکمل این عنصر حجمی سه بعدی در کنار سایر لوازم خانه در نظر گرفته می‌ شود. برای انتخاب مجسمه‌ای که هر دو ویژگی را داشته باشد نیازی به سخت گیری نیست.

اهمیت مجسمه در دکوراسیون داخلی

اهمیت مجسمه در دکوراسیون داخلی

لازم نیست تمام مغازه‌ها را زیر و رو کنید، زیرا بی نهایت شکل و طرح وجود دارد. حتی لازم نیست آن را با تمام اجزای خانه هماهنگ کنید، اگر هماهنگ با سبک دکوراسیون شما ساخته شده باشد کافیست. البته یک نکته مهم را فراموش نکنید، مجسمه ای که انتخاب می کنید نماینده سلیقه و شخصیت شماست. همچنین اعتقادات و باورهای شما را ناخودآگاه به نمایش می‌گذارد.

اکسسوری مجسمه در سبک های مختلف

دورانی که مجسمه‌ها را فقط در موزه ها یا خانه های بزرگ نگهداری می کردند و هنرمندان آن ها را تحسین می کردند گذشته است.  ممکن است در نگاه اول مجسمه ها در دکوراسیون منزل بیش از حد بزرگ باشند. لازم نیست مجسمه‌های بزرگ را برای اتاق نشیمن یا هر جایی انتخاب کنید. شما می توانید چند مجسمه کوچک منحصر به فرد را انتخاب کنید و در چیدمان خانه تان قرار دهید.

سبک کلاسیک، یک سبک رایج و قدیمی در مجسمه سازی است. از جزئیات، ظرافت و دقت بیشتری برخوردار است. از متریال هایی مانند چوب، سنگ و مصالح طبیعی بیشتر استفاده می شود. طراحان در این سبک از متریال های نوین کمتر استفاده می کنند. مجسمه های مرمری با ظاهر کلاسیک می توانند یک طراحی عالی برای دکوراسیون به سبک معاصر باشند.

سبک مدرن

سبک مدرن نیز ساده ترین شکل، فرم و طراحی را دارند. در حجم کم ساخته می شوند که کمترین فضا را اشغال می کنند. جزئیات زیادی ندارند اما خصوصیاتی که قبلاً برای یک مجسمه ذکر کرده ایم را دارا می باشند. تمام آن ها یک مفهوم را در چشم و ذهن مخاطب تداعی می‌کنند. یک مجسمه مرمر نیز می تواند چشم نواز و خیره کننده باشد.

سبک مدرن

سبک مدرن

انتخاب نوع مجسمه در درجه اول باید با سبک دکوراسیون شما هماهنگ باشد. در یک دکوراسیون داخلی مدرن و مینیمال نمی‌توان از یک مجسمه به سبک کلاسیک استفاده کرد.افرادی که به سبک مدرن و مینیمال علاقه دارند مجسمه های انتزاعی و بزرگ انتخاب های ایده آلی هستند. انتخاب مجسمه با خطوط تمیز، سطوح براق یا مات، ضخیم یا نازک به سلیقه شما بستگی دارد. این سبک بیشترین تناسب را با مبلمان راحتی دارد.

انواع اکسسوری مجسمه با مواد مختلف

همانطور که می‌دانید، مجسمه هم مانند بسیاری از عناصر دیگر در دگوراسیون داخلی، با متریال‌های گوناگونی ساخته می‌شوند. انتخاب و استفاده از این متریال کاملا سلیقه‌ای بوده و محدودیتی برای استفاده ندارند. در ادامه‌ی این مطلب به بررسی متریال‌های مختلف برای ساخت اکسسوری مجسمه می‌پردازیم.

مجسمه های چوبی

قدمت دوستی چوب با انسان به قدمت حضور بشر در کره خاکی می رسد. از چوب برای ساخت مجسمه در ابعاد کوچک تا متوسط استفاده می شود. قیمت آن با توجه به نوع چوبی که استفاده می‌شود متفاوت است. مقاومت بالایی دارد و در برابر ضربه آسیب نمی بیند. شکل پذیری آن خوب است اما باید به کمک ابزارهای مخصوص به آن شکل و فرم داد.

مجسمه های سنگی

از این مجسمه ها معمولا برای زیبا سازی محیط های باز استفاده می‌کنند و ابعاد آن بسیار بزرگتر هستند. البته در برخی خانه های بزرگ و مجتمع‌های مسکونی برای زیباسازی جلوی درب ورودی کاربرد دارند. 

انواع اکسسوری مجسمه با مواد مختلف

انواع اکسسوری مجسمه با مواد مختلف

مجسمه گچی

ماده‌ای صنعتی، جدید و ارزان است. کار با گچ برای ساخت مجسمه بسیار آسان است. البته مجسمه های کوچک دکوری گچی طرفداران زیادی دارند.

مجسمه گچی

مجسمه گچی

مجسمه های فلزی

از آلیاژهای فلزی مانند برنز، نقره، مس، برنج و حتی طلا ساخته می‌شوند. گاهی به وسیله هنر قلمه زنی آن ها را زیباتر می کنند که ظاهری بسیار لوکس و زیبا را به نمایش می گذارند.

 این را هم بخوانید: اکسسوری دکوراسیون منزل و روش‌های انتخاب آن!

دکوراسیون داخلی همواره یکی از مواردی بوده که مخصوصا در سال‌های اخیر، توجه افراد بسیاری را به خود جلب کرده است. در این بین، فرقی ندارد که انتخاب شما کدام سبک چیدمان باشد. در هر حالتی، استفاده از بعضی آیتم‌ها و عناصر، با قرار گرفتن در دل دکوراسیون داخلی، به زیباتر شدن آن کمک خواهند کرد. اکسسوری مجسمه، یکی از همین موارد است که شناخت سبک‌های مختلف آن، به انتخاب و استفاده بهتر آن کمک خواهد کرد. انواع مجسمه فارغ از متریال مورد استفاده، می‌توانند به عنوان یک مکمل برای زیباتر کردن محیط منزل و یا محل کار، جز بهترین گزینه‌ها باشند. در این مقاله سعی کردیم تا با بررسی بیشتر اکسسوری مجسمه، با انواع مختلف آن آشنا شده و انتخاب بهتری در این زمینه داشته باشیم.

شما به این مقاله چه امتیازی می دهید؟

جهت ثبت امتیاز روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیازات 5 / 5. تعداد امتیاز: 1

هنوز امتیازی برای این مقاله ثبت نشده است.

به اشتراک بگذارید...

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

showroom