مجله

جدیدترین اخبار و اطلاعیه ها و مقالات مورد نیاز کاربران

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

مبل راحتی

مبل راحتی کلمه ای است که در میان مردم رایج شده است و یکی از گزینه ها در خرید دکوراسیون داخلی محسوب می شود. اما آیا تا کنون به این اندیشیده اید که مبل راحتی چیست؟ چه ویژه گی هایی دارد ؟ برای چه فضاهایی مناسب است ؟ هر مبل باید چه ویژه گی هایی داشته باشد تا به این اسم نامیده شود؟ در این مطلب به تمامی این سوالات و سایر سوالاتی که ممکن است برای شما چیش بیاید چاسخ خواهیم داد؛ پس با ما همراه باشید.

مبل راحتی چیست؟

مبل راحتی چیست؟

مبل واژه ای فرانسوی است که در زبان انگلیسی ریشه دارد. مبل در لغت به معنای وسیله ای کمک کننده برای نشستن و یا وسیله ی نشیمن بوده است. قدمت مبل به دوران انسان های نخستین و غار نشین برمی گردد و نمونه اولین مبل مربوط به 3000 سال قبل از میلاد است. ساختار کلی مبل به صورت چهار پایه و کوتاه می باشد و نخستین بار در سال 1800 میلادی در ایالات متحده ساخته شد. کاربرد مبل راحتی بیشتر در محیط منزل است و برای نشستن و همچنین پذیرایی از مهمان مورد استفاده قرار می گیرد. حال ممکن است این سوال در ذهنتان به وجود بیاید که مگر مبل غیر راحتی هم هست؟ مبل راحتی در دسته بندی انواع مبل ها به این نام بیان می شود. به طور کلی مبل ها به دو دسته تقسیم می شوند : "مبل راحتی و مبل کلاسیک".
هر یک از این دو دسته نیز دارای تعداد بیشماری نام و مدل هستند اما به طور کلی تمامی مبل هایی که در نشیمن ها و اتاق ها قرار می گیرند جزو این دو دسته هستند. دسته بندی ذکر شده در جهان و به طور کلی است اما در ایران این دسته بندی متفاوت است. در ایران انواع مبلمان به سه دسته ی راحتی، کلاسیک یا نیمه استیل و استیل تقسیم می شود. مبل های استیل و کلاسیک تقریبا هم خانواده هستند اما تفاوت های اندکی با یکدیگر دارند.

 

خصوصیات مبل راحتی


خصوصیات مبل راحتی

در بدنه ی مبل های راحتی غالبا اثری از چوب نیست. قیمت این نوع مبلمان از انواع استیل و کلاسیک کمتر است. اکثرا دارای پایه های کوتاه، دسته های پهن و از جنس خود مبل، نشیمن های بسیار نرم و ارتفاع کم هستند. در برخی تولیدات جدید مبلمان راحتی در نمای مبل نیز از چوب استفاده شده است. ویژگی مهم مبلمان راحتی، راحتی و نرم بودن بخش نشیمن و بخش پشتی آن ها می باشد. مبل راحتی به چند دستته تقمسیم می شود که هر یک ویژگی خاصی دارند و برای محیط خاصی مورد استفاده قرار می گیرند.

یکی دیگر از خصوصیات بسیار مهم مبل راحتی این بوده که با نشستن طولانی مدت از کمر درد های ناشی از آن جلوگیری می کند.


انواع مبل راحتی

 

فوتن یا تخت خواب شو

فوتن ریشه ی ژاپنی دارد و به معنای رختخواب می باشد. این نوع مبلمان بهترین گزینه برای آپارتمان های کوچک، خانه های دانشجویی و اتاق استراحت ادارات می باشند. این مبل ها معمولا به صورت کاناپه های تک نفره، دو نفره و یا سه نفره هستند که با چند حرکت ساده می توان آن ها را تبدیل به تختخواب کرد. مبلمان تخت خواب شو از نظر دسته بندی در بخش اکونومی یا اقتصادی قرار دارند چون علاوه بر کم کردن هزینه ها کاربردی بوده و فضای بسیار کی را اشغال می کنند.

مبلمان های تخت خوابشو شرکت مبلیران با استفاده از فوم های طبی می تواند گزینه مناسب برای انتخاب یک مبل تخت خوابشو فوق العاده راحت باشد که از بروز کمر درد و گردن درد های رایج جلوگیری می کند.


مبل راحتی ال

مبلمان راحتی ال شکل در چند سال اخیر در زمینه تولید و همچنین تقاضا رشدی چشمگیر داشته اند . علت این موضوع تغییر سبک زندگی، سلیقه ی افراد و مدرنیته شده و گرایش به سبک های مدرن است. مبلمان ال بیشتر در زوایا و گوشه های خانه قرار داده می شوند. در برخی از مدل های این نوع مبلمان قابلیت تخت خواب شدن نیز وجود دارد. مبل ال به دلیل ساختار خاصی که دارد از انعطاف پذیری بالایی برخوردار است حتی در برخی موارد می توان از آن ها به عنوان عناصر جداسازی فضاهای مختلف استفاده کرد.


لاو ست

مبل های دو نفره که بسیار جمع و جور هستند و فضای کمی را اشغال می کنند به دلیل نزدیکی افراد به یکدیگر در هنگام نشستن به آن ها لاوست گفته می شود. لاوست ها در کشور ما هنوز به اندازه کافی شناخته شده و محبوب نیستند اما در دکوراسیون داخلی مدرن جایگاه ویژه ای دارند. بسیاری از افراد این نوع مبلمان را بدون اطلاع داشتن از ساختار کارایی آن خریداری می کنند . محل قرار گیری لاوست معمولا روبروی تلویزیون است.


چوب روس

در بازار ایران به هر چوبی از روسیه وارد می شود چوب روس می گویند. چوب روس معمولا سفید رنگ است. چوب روس از گونه های مختلفی از نراد و بلوط است. این نوع چوب به خوبی سمباده می خورد و پیچ خوری مناسبی نیز دارد؛ همچنین ترک های کمتری داشته و به همین دلیل برای صنایع مبلمان انتخاب مناسبی است. در صنعت مبل سازی معمولا چوب روس به صورت ترکیبی با چوب راش به کار برده می شود.


چوب توسکا

چوب توسکا در ایران به فراوانی یافت می شود و در صنعت مبلمان مورد استفاده قرار می گیرد. این چوب در دو نوع ییلاقی و قشلاقی وجود دارد و در دسته ی چوب های نیمه سنگین تا سبک قرار می گیرد. چوب توسکا قابلیت تحمل رطوبت را دارد و مقاومت خود را در مجاورت آب حفظ می کند. این چوب هم رنگ پذیری خوبی دارد و هم ابزار خوری آن مناسب است. مبل هایی که از این نوع چوب ساخته می شوند قیمت کمتری دارند چون این چوب از نوع چوب های کم دوام است.


چوب چنار

چوب چنار از چوب های سخت و نیمه سنگین است. رنگ چوب چنار سفید با لکه های قهوه ای صدفی می باشد. این چوب دوام بالایی داشته و دارای رنگ روشن است. در ایران برخی از صندلی ها را با چوب چنار می سازند اما به طور کلی در ساخت دسته ابزار و اماکن متبرکه مورد استفاده قرار می گیرد.


چوب ملچ

ملچ گونه ای از نارون است که در شمال ایران می روید. ملچ جزو چوب های درشت بافت و نیمه سخت است. رنگ چوب ملچ ترکیبی از قرمز و قهوه ای بوده و دارای رگه های سبز رنگ می باشد. این چوب دوام بالا و مقاومت در برابر خمش خوبی دارد. از چوب ملچ برای ساخت قایق، آلات موسیقی و ... استفاده می شود اما بیشترین کاربرد آن در صنایع مبل سازی است.


چوب آکاژو ( ماهاگون)

ماهاگون چوب بسیار زیبایی است. این چوب از بیرون به رنگ سفید مایل به صورتی و از داخل به رنگ قرمز است ( از برش داخلی ). این چوب دارای نقوش جناغی و مجعد زیبایی است که با تغییر نور درخشش متفاوتی ایجاد می کند. برای ساخت روکش و مبل سازی از این چوب استفاده می شود. این چوب در سراسر دنیا بسیار گران قیمت است. قابلیت پرداخت و پیچ خوری خوبی داشته و در برابر خشکی و ضربه بسیار مقاوم است.

 

اندازه استاندارد مبل های راحتی
اندازه استاندارد مبل های راحتی

اندازه ی استاندارد مبلمان راحتی در مناطق مختلف متفاوت بوده و به عواملی نظیر میانگین قدی افراد و محیط کاربری بستگی دارد. قسمت نشیمن مبل راحتی به طور معمول به این اندازه ها ساخته می شود:

  • در یک کاناپه سه نفره هر یک از بالشت های نشیمن داری طول و عرض 70 سانتی متر و ارتفاع بین 20 الی 35 سانتی متر می باشد.
  • اندازه دسته ها بستگی به نوع مبل دارد و بسیار متغیر است اما به ور کلی بین 15 الی 35 سانتی متر می باشد.


بالشت های نشیمن مبلمان راحتی به دو صورت هستند: پیوسته و جدا. نشیمن پیوسته دارای ثبات در بخش زیرین و عدم تحرک می باشد. که این موارد در نشیمن جدا شونده وجود ندارد. همچنین در نشیمن پیوسته امکان دفرمه یا بدحالت شدن بالشت های نشیمن وجود ندارد. در نشیمن های جدا امکان تعویض فوم وجود دارد در صورتیکه این امکان در نشیمن های پیوسته وجود ندارد. یکی دیگر از ویژگی های نشیمن جدا شونده امکان شستشوی آن است. اگر بالشت ها کثیف شوند به راحتی می توانید رویه ها را درآورده و پس از شستن آن ها را سرجای خود قرار دهید.

مبل راحتی مبلمانی نوین و مدرن است که بیشتر مورد توجه جوانان می باشد و علاوه بر زیبایی احساس راحتی و آرامش نیز به ارمغان خواهد آورد. برخی افراد علاوه بر مبلمان کلاسیک در اتاق های نشیمن و فضای استراحت منزلشان از مبلمان راحتی نیز استفاده می کنند اما این در صورتی است که فضای خانه این اجازه را به شما بدهد.
هزینه خرید و تعمیر این نوع مبلمان باعث شده در بین مردم طرفداران زیادی داشته باشند و حتی خرید و فروش مبلمان راحتی دست دوم به امری عادی تبدیل شده است.

نظرات (8)

This comment was minimized by the moderator on the site

واقعا خیلی خوبو با کیفیت هست من خونه مادرم ۲۰سال پیش از مبلیران مبلمان راحتی خریدیم هنوز سالم هستن و آخ نگفتن

Mehraneh
This comment was minimized by the moderator on the site

من دو سال پیش از مبلیران یه دست مبل راحتی خریدم و اصلا راضی نیستم همه فوم ها بعد از مدت کوتاهی خوابید و قسمت نشیمن کانلپه ۳ نفره شکست

حمیده
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام دوست عزیز این موضوع در مورد فوم مبل های راحتی مبلیران اصل صدق نمی کند. شما از کجا خرید کردید؟ و شماره فاکتورتون رو برای ما ارسال کنید.

مدیریت سایت
This comment was minimized by the moderator on the site

خیلی دوست دارم از مبلیران خرید کنم اما به خاطر قیمتش واقعا نمیتونم حتی مدل رو هم پسندیدم اما با اینکه به کیفیتش ایمان دارم هرچی حساب کتاب میکنم نمیشه. کاش یکمی قیمت پایینتر بود

ریحانه
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من از شعبه دلاوران پنج سال پيش برا جهازم خريد كردم نسبتا گرون خريدم اما الان فومشون و قسمتي از پارچش خراب شده و رنگ سفيد ميز ناهار خوري افتضاح و ترك خورده رسيد دستم و دوخت لمسه اش بعضي جاها باز شده تازه من خيلي كم خونه بودم خلاصه اصلا راضي...

سلام من از شعبه دلاوران پنج سال پيش برا جهازم خريد كردم نسبتا گرون خريدم اما الان فومشون و قسمتي از پارچش خراب شده و رنگ سفيد ميز ناهار خوري افتضاح و ترك خورده رسيد دستم و دوخت لمسه اش بعضي جاها باز شده تازه من خيلي كم خونه بودم خلاصه اصلا راضي نيستم

ادامه مطلب
بحريني
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام دوست عزیز متاسفانه یکسری از همکاران دارن از اینام استفاده میکنن و کالای نامرغوب دست مشتری میدن ولی ما مدام از طریق بیلبردهای سطح شهر و تبلیغات در اینستاگرام داریم اطلاع رسانی میکنیم که تنها سعب رسمی مبلیران اصل فقط تهران اتوبان شهید ستاری و...

سلام دوست عزیز متاسفانه یکسری از همکاران دارن از اینام استفاده میکنن و کالای نامرغوب دست مشتری میدن ولی ما مدام از طریق بیلبردهای سطح شهر و تبلیغات در اینستاگرام داریم اطلاع رسانی میکنیم که تنها سعب رسمی مبلیران اصل فقط تهران اتوبان شهید ستاری و میرداماد میدان مادر هست و هیچکجا فعلا شعبه و نمایندگی ندادیم و در قبال کالاهای بقیه همکاران هیچ گونه مسئولیتی رو قبول نمیکنیم ولی کالاهای خودمون رو خدمات مادامالعمر میدیم
اگر عضو اینستا گرام ما باشید و عضو خبرنامه مبلیران باشید از جدیدترین اخبار مبلیران با خبر میشید.
آدرس پیج اینستا گراممون پایین سایت هست

ادامه مطلب
مدیریت سایت
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام. ۲ سوال دارم:
۱. برای خریدهایی که از خود مبلیران(ستاری)، صورت گرفته، تعمیرات هم دارید؟
۲. آیا فروش اقساطی هم دارید؟
ممنون میشوم پاسخ دهید

الهام
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام دوست عزیز بله تمامی کارهایی که از مبلیران اصل خریداری کردین شامل خدمات میشه وبرای شرایط خرید باید با مدیر همون شعبه ای که تشریف میبرین برای خرید صحبت کنید که فعلا شعب رسمی و معتبر مبلیران شعبه ستاری و شعبه میرداماد هست و به زودی شعبه آزادی...

سلام دوست عزیز بله تمامی کارهایی که از مبلیران اصل خریداری کردین شامل خدمات میشه وبرای شرایط خرید باید با مدیر همون شعبه ای که تشریف میبرین برای خرید صحبت کنید که فعلا شعب رسمی و معتبر مبلیران شعبه ستاری و شعبه میرداماد هست و به زودی شعبه آزادی هم افتتاح میشه ( همون شعبه قدیم مبلیران)

ادامه مطلب
مدیریت سایت
هنوز نظری برای این مطلب ثبت نشده. شما اولین نفر باشید.

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

مبلیران اصل با بیش از نیم قرن تجربه و با تولید بیش از پنجاه مدل مبلمان راحتی مفتخر است که تا امروز توانسته است باعث جلب رضایت مشتریان خود گردد.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :

اطلاعات تماس